Adem Ramadani-Ne martesen tende     web_cajle

 


NE FEJESEN TENDE E DASHUR ME THIRR
.MBASI QE NUK FJETA DERI NE ORET E VONA,vendosa qe diten e neserme ta vazhdoj kah mesdreka.
KURRE CINGELLOI TELEFONI,ora ishte 8 e mengjesit,KU E NDEGOJA CINGELLIMEN,PORE ASSESI NUK MUNDESHA TA HAPI ATE,gjer kurr ne dhom me hyri nena dhe me zgjoi nga gjumi.
ME THERISTE SHOKU IM ME I MIRE VALONI,qe sot mbas ores 6 e kishte organizuar nje party te nates,ku deshironte qe edhe une te jem prazent aty.DHE ME THA QE NESE UNE NUK IU BASHKANGJITEM,NUK DO TE FLISTE ME ME MUA,sepse ai fare mire e dinte qe une i ureja partit,PORE MEGJITH ATE JA PRANOVA OFERTEN.
MBASI QE U AFRUA KOHA,u veshembatha dhe vendosa qe te shkoj te valoni.
ARRITA NE SHTEPIN E TIJ DHE I CINGEROVA ZILES SE DERES,deren e hapi nje zonjush e bukur,,,
e ne momentin kure ajo me pa para dere,E MROLI FYTYREN DHE PA ME FTUAR MBRENDA U LARGUA NGA DERA.une nuk deshirova te hy mbrenda gjer sa ne der dul valoni dhe me muar mbrenda.
MBASI HYRA MBRENDA U ULA NE NJE QOSHE TE DHOMES,dhe i thash valonit qe te interesohej se per qfare arsye ajo vajz mua mu sjell ne ate menyr.
MBASI QE VALONI BISEDOI ME ATE,ERDHI DHE MA TREGOI ARSYEN,asaj i kishin thene se une ndonse jam nje tip tejet problematik,DHE MBASI QE TI PIJA 2 APO 3 BIRRA,do ta prishja e tere atmosferen,dhe do ti shqetesoja te gjitha femrat.]
MBASI QE U NGRITA DHE U SHERBEVA VET ME NJE PIJE JOALKOHOLIKE,u ula ne nje qoshe te dhomes,E NDEZA NJE DUHAN DHE FILLOVA QE TI SHIQOJ TE PRANISHMIT QE ISHIN NE PARTI se si ata vallzonin.
PERVEQ MEJE TE GJITHE ISHIN DUKE VALLEZUAR,ndersa mua menjeher me shkuan syt te ajo vajz shum e bukur,NE TE CILEN RASH NE DYSHIM SE VALL MOS E NJIHJA ATE.
PORE ASSESI NUK ME KUJTOHEJ SE SI DHE KU E PATA PARE ATE.
MBAROI VALLZIMI DHE TE GJITH U ULEN,filluan qe te flasin qeshin etj,E SYT E MI ENDE ISHIN TEK AJO ZONJE SHUM E BUKUR...
ora kishte mberi kah 12 i mesnates,ndersa une isha ende i vetmuar,dhe nisa qe te merzitem,dhe e thire valonin qe te me jipte leje,sepse deshiroja te shkoj me...PORE VALONI ASSESI NUK ME DHA LEJE...
MBAS PAK PERSERI FILLOI MUZIKA DHE TE GJITHE U NGRITEN TE VALLZOJN PERVEQ MEJE DHE ASAJ VAJZE SHUM TE BUKUR...me shkoj mendja qe ta ftoja ate per dans,pore ajo u ngrit me e para dhe ma zgjati doren dhe me ftoi per dans...
JA FILLUAM DANSIT,DHE AJO ME THA SE QUHEJ LINDA...ndersa une menjeher ia ktheva duke i thene se ;ME DUKET QE KJO ME ESHTE HERA E DYTE QE JU PYES SE A JU KA THENE GJER ME SOT DIKUSHI QE I KENI SYTE FENOMENAL TE BUKURA!!! ndersa ajo duke u skuqur ne fytyr me tha JO...
MBASI TE GJITH U ULEM NEPER VENDET TONA,linda u afrua afer meje dhe kerkoi leje qe te rin afer meje,,,NORMAL QE UNE PRANOVA,,,AJO MU DREJTUA ME KETO FJAL;ne te gjithe te pranishmit e pritnim kohen se kure ju do te reagoni dhe do ta prishni mbremjen,,,pore ju me keto reagime u vertetuat se ishit nje gjentlemen i vertet,dhe me plot kultur...DHE ME KERKOI FALJE PER ATO SJELLJE NE DERR...
UNE JA KAPA DOREN LINDES,e ajo nuk reagoi fare,,,U SHLIROVA DHE PERSERI E PYETA SE KU E NJIHJA ATE,,E AJO MU PERGJEGJ SE NUK DINTE...
MBAS NJE BISEDE DERI NE ORET E HERSHME TE MENGJEZIT,te gjith vendosem qe te shperndahemi.
te gjithe pranuan perveq meje dhe lindes BASHK ME SHOQEN E SAJ.
MBAS BISEDAVE TE SHUMTA,linda disi e lidhshme e shtrini koken ne kembet e mia,dhe ashtu e kishte zere gjumi.
une panderpre ia ledhatoja floket e saja te bukura te gjata ashtu te rera mbi supe si te drenushes se trembur,DHE FILLOVA TE MENDOJ SE UNE ME TE VERTET MUNDEM QE TA DASHUROJ LINDEN!!!
DUKE MENDUAR KESHTU EDHE MUA ME KISHTE ZENE GJUMI...
KURRE U ZGJUAM NGA GJUMI KAH ORA 11,e pan tavolinen te serviruar shum bukur,NDERSA LINDA DHE SHOQJA E SAJ NUK ISHIN ATY,KISHIN SHKUAR...
U NERVOZOVA KUR KUPTOVA SE ATA KISHIN SHKUAR PA JA TREGUAR LINDES DASHURIN QE POSA KISHA FILLUAR,,,dhe menjeher e pyata valonin se ku mun ta gjeja linden,,,E AI ME THA NE SHKOLL...

U ZGJOVA HERET NE MENGJEZ,mbasi qe nuk isha mesuar te zgjohem aq heret,DHE NENA KURR ME PA U BEFASUA,dhe me pyeti se qfare pune qenka kjo qe je zgjuar aq heret?I THASH PARTIA E NATES,dhe duke buzeqeshur dola jasht.E MORA RRUGEN PER NE SHKOLL NE EKONOMI QE TE TAKOHEM ME LINDEN.mberina ne shkoll,ndersa portieri i deres nuk me lejoi te hy mbrenda dhe me tha qe te prisja te binte zilja e pushimit.MBAS PLOT 15 MINUTAVE RRA ZILJA DHE TE GJITHE FILLUAN TE DILNIN JASHT,qe ta shfrytzonin kohen e pushimit, ndersa une vendosa qe ta prisja jasht linden,sepse nuk e dija se ku e kishte klasen.MBAS PAK QASTESH LINDA FILLOI TE ZBRET SGKALLEVE TE POSHT,oh zot sa e bukur qe ishte ajo,,EDHE LULET ME TE BUKURA QE GJINDEN NE NATYR,DO TE ISHIN PERKULUR PARA ASAJ. me pa mua,une e pershendeta me kok,ndersa ajo u lehte buzeqeshi dhe e uli koken.ME VON E PERCJELLA SE KU E KISHTE KLASEN,DHE MBASI HYREN NE KLAS DHE JA FILLOI MESIMI,une trokita ne deren e klases se lindes,DHE ME LEJEN E PROFESORIT HYRA MBRENDA!i thash se jam vellau i lindes,dhe urgjentisht me duhet linda per nje problem serioz.PROFESORI I DHA LEJE LINDES,DHE AJO DUL.ajo dul pore disi me fytyr te mrolur dhe me nervozitet dhe me shiqim te ashper.
ME THA JU JENI GENJESHTAR,ndersa une ia riktheva duke ju thene;JU LUTEM MOS ME SHIQONI ASHTU ,SEPSE JU ME NJE TEK SHIQIM JENI NE GJENDJE QE TJA KALLNI ZEMREN E DIKUJT.
ajo me tha po;dua te ju djegi zemren e juaj,SEPSE GENJESHTARET NUK KAN TE DREJT TE JETOJN!
e une ia ktheva duke ju thene se une ashtu se ashtu nuk jam duke jetuar,SEPSE ZEMREN QE E PATA JU DHUROVA JUVE,ndersa ju nuk doni te ma ktheni me!
DESHIROJ TE KTHENI ZEMREN i thash asaj.AJO ME THA JOOOO.
I THASH DESHIROJ TE MA FALNI DASHURIN ,me tha nuk ka mundesi.
I THASH QE DUA TAKIM. me tha PO.!!!
SHKUAM NE NJE RESTORAN ,E POROSITEM NGA NJE PIJE,DHE JA FILLUAM BISEDES!
AJO ME THA QE SE PARI TI FLISJA ATO FJAL QE I KISHA NE ZEMER!dhe une ja nisa keshtu bisedes.
UNE NE JET I POSEDOJ TE GJITHA TE MIRAT E JETES,kam nje jet luksoze,DHE PER MUA NUK KA SEND QE NUK BEHET.por koh koh ne mbrendin time e ndieja nje zbrazetire,E CILA ME MUNDONTE SHUME,pore nuk dija se qka ishte ajo!KJO PROBLEM ME MUA ISHTE NJE TE GJAT,ndersa une nuk mundesha ta gjej arsyen,DERI NE ATE NATE!ne partin e nates,QE POSA JU PASH JUVE MU SHERUA ZEMRA.ju pash ne derr,me fytyr te vrazhdet,pore me sy imagjinare,TER KOHEN I PERCJELLSHA REAGIMET E JUAJA,pore ne momentin kurr ma zgjate doren dhe me ngrite per dans,U BEFASOVA,
ndersa ndjenjat filluan te me lindin ne momentin kurr koken e juaj i vendoset ne kembet e mia.
DHE UNE DUKE JU LEDHATUAR FLOKET E JUAJA TE BUTA,nisa ti them vetvetit se e kuptova ate zbrazetire qe me mundonte me vite te tera,AJO ISHTE DASHURIA.DHE PREJ ATIJ MOMENTI AJO ZBRAZETIR FILLOI TE MBUSHET DHE ENDE VAZHDON TE MBUSHET,dhe tani per moment e ndiej vetin shume te lumtur,PO FILLOJ QE TE NDIEJ SE JAM DUKE JETUAR,sepse ju me jeni pran,DHE JU LUS QE NESE NDONJEHER MENDONI TE KENI PRONAR TE ZEMRES,deshiroja qe ai pronar te isha une!
NDERSA AJO DUKE ME LEHTBUZEQESHUR ME THA;une kam dashnor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ndonse per mua qdo gje mbaroi,ME DESHPRIM E SHIQOJA NE FYTYR,dhe e pyeta se kush ishte ai fatlum qe ja paska sunduar zemren... e ajo mu pergjegj VALONI!!!

KOHE KOHE I THOSHA VETVETES SE UNE ISHA NJERIU ME I PALUMTUR NE JET.
DUKE MENDUAR SE E GJETA PRINCESHEN E ZEMRES SIME,ajo dul dashnorja e shokut tim me te ngusht. PORE JETA VAZHDONTE,,NDERSA UNE DOMOSDO ME DUHEJ TA HAROJA ATE,,sepse nuk do te mundesha ta tradhtoja shokun time me te ngusht.
NJE NATE DUKE E MENDUAR LINDEN,,me lindi nje dyshim tek une!KUSH I KISHTE THENE LINDES SE UNE ISHA NJE TIP PROBLEMATIK? perse valoni nuk u shqetesua fare kure une dhe linda vallzuam bash****sht???perse fare nuk u shqetesua kur ajo e vendosi koken e saj ne kembet e mia???
DHE KURE E PYETA ATE SE KU MUND TA GJEJA LINDEN, perse me tregoi se ne shkoll mundem me gjet???PERSE NUK ME THA SE AJO ISHTE DASHNORJA E SAJ???
PER TI KUPTUAR KETO PERGJIGJE, MU DASHT QE TE TAKOHEM ME VALONIN DHE TA PYJA ATE DIREKT! e therita ne mobil dhe e lam takimin ne nje restoran...ERDH VALONI DHE UNE I PYETA ATO PYETJE,,ndersa ai mu pergjegj ne kete menyr!!!
LINDES UNE I THASH SE NDONSE JU JENI NJE TIP SHUM PROBLEMATIK,,sepse deshiroja qe ajo te kishte frig nga ju! dhe te kishte mendime negative ndaj jush!
VALLZIMI I JUAJ ME LINDEN PER MUA ISHTE NJE GJE NORMALE!
PORE MUA ME SHQETESOI SE PER QFARE ARSYE LINDA JU FTOI JUVE PER DANS?PORE EDHE AJO MUND TE JET GJE NORMALE!
NUK U SHQETESOVA QE LINDA E VENDOSI KOKEN E SAJ NE KEMBET E JUAJA,sepse mendoj qe ajo ate nate beri hakmarje,,,SEPSE EDHE UNE NJEHER E PATA VENDOSUR KOKEN NE KEMBET E NJE SHOQEJE TE SAJ SHUM TE NGUSHT! DHE NE KETE MENYR U BARAZUAM.
PORE MUA ME SHQETESOI KUR SHIHJA SE JU JA LEDHATONIT FLOKET E SAJA!!!
DHE PERGJIGJE E FUNDIT ISHTE KESHTU:kure me pyetet mua se ku mund ta gjenit linden,UNE BUZEQESHA,PORE PERSERI JU TREGOVA,,sepse e dija qe ju kure do te ishit mesuar se ajo me eshte dashnorja ime,DO TE ISHIT PENDUAR DHE DO TE ME KERKONIT FALJE NGA UNE!
DHE NE KETE MENYR NE E PERFUNDUAM BISEDEN, DUKE IU KERKUAR FALJE NGA VALONI,DHE U NGRITEM NGA AJO VEND...
NJE SHOK I KLASES SE LINDES ARTANI,i kishte treguar rastin valonit qe une e pata nxjer linden prej klase,dhe qe ajo me nuk ishte kthyer ne klas!
VALONI ISHTE NERVOZUAR TEPER ME KETE LAJM,,,DHE PER KETE ARSYE VALONI ME THIRRI NE MOBIL DHE ME THA SE PATJETER ME DUHEJ TA THIRJA LINDEN,DHE TI KERKOJA FALJE DUKE I THENE SE KURE ME NUK DO TA SHQETESOJA ATE.
PORE VALONI NUK ISHTE NGIR ENDE DHE KISHTE VENDOSUR QE TA TAKONTE NE SHKOLL LINDEN PER TA QORTUAR ATE,,,dhe e kishte bere shume te madhe sa qe e kishte flakaruar linden...
DHE LINDA PA MENDUAR FARE I KISHTE THENE SE TANI U VERTETOVA SE KJO LIDHJE E JONA QE NE FILLIM PASKA QEN GABIM I MADH,,dhe i kishte thene lamtumir!!!
e kishte perkrahur linden shoqja e vet duke iu thene asaj se ajo meritonte nje dashuri me te mire se sa me valonin...DHE PREJ ASAJ MOMENTI LINDA PANDERPRE KISHTE NISUR QE TE MENDONTE PER MUA...per fjalet dhe sjelljet e mia,kjo kishte zgjatur nje koh te gjat gjer ne momentin kure linda kishte vendosur qe te me theret me mobil dhe te linte takim me mua,,,PORE AJO NUK MA DINTE NUMRIN E MOBILIT TIME,keshtu qe iu ishte lutur shoqes se saj qe te interesohej per numrin tim...
MBASI QE ME VESHTERSI TE MEDHAJA E KISHIN GJETUR NUMRIN TIME,kishte vendosur te me theret...
UNE ASHTU DISI I MERZITUR ISHA I SHTRIR DHE PANDERPRE MENDOJA PER LINDEN,,,
kure ne ate moment cingeroi telefoni!E HAPA ATE, ndersa ne telefon ishte LINDA!!!

NE QE MOTI I KISHIM BASHKUAR ZEMRAT ME LINDEN,E VALONIT IU ISHTE BERE NJE KERCENIM I MADH KJO LIDHJE E JONA SERIOZE.
PATE VENDOSUR QE TA THERISTE LINDEN DHE TI KERKOJE FALJE TE LARTA PER ATE GABIM SHUM TE MADH QE I KUSHTE BERE ASAJ,po normal se linda nuk e kishte pranuar pendimin e tij dhe i kishte thene qe me mos ta shqetesonte sepse ajo me dashuronte mua,dhe per kete arsye e ndiente veten shum te lumtur!!!
VALONI NONSTOP DESHIRONTE TE GJINTE NDONJE SHKAS VETEM E VETEM QE TE NA NDANTE NEVE DHE TA RIKTHENTE LINDEN PERSERI PER VETE,,,panderpre genjente,pore kete her e kishte gjetur nje genjeshter shum serioze.
UNE NJE DITE ME MOTREN TIME ISHIM DAL QE TJA BLEJM LINDES NJE UNAZ PER DITELINDJEN E SAJ,NDERSA VALONI NA KISHTE PAR NEVE,dhe menjeher e kishte thirur linden qe te del qe te na shihte neve.I KISHTE THENE SE UNE NDONSE ISHA I FEJUAR DHE KISHA DALUR ME TE FEJUAREN TIME...
MBASI JA BLEVEM NJE UNAZ SHUM TE VLEFSHME,UNE PREJ EMOCIONEVE QE I KISHA JA QITA KRAHUN MOTRES DHE ECNIM NEPER QYTET!!!
LINDA NA KISHTE VEREJTUR DHE KISHTE BESUAR NE KETE GENJESHTER...
POSA MBERINEM NE SHTEPI,une menjeher e hapa telefonin dhe e thira linden qe ta linim takimin per tja festuar ditelindjen e saj,dhe ti benim surpriz me motren time..
AJO KURE E KUPTOI SE NE TELEFON ISHA UNE ME THA KESHTU;
SHUM MIRE U BA QE ME THIRE,EDHE UNE MENDOJA TE JU THERAS DHE TE JU TREGOI SE LIDHJA JONE PERFUNDOI,,,ME THA SE ISHTE PENDUR NGA NDARJA ME VALONIN DHE ME THA SE TANI E KUPTOVA SE VALONI ME ESHTE DHE DO TE JET DASHURIA IME E PARE DHE E FUNDIT,,,DHE E MBYLLI TELEFONIN DUKE ME THENE LAMTUMIR TRADHTAR!!!
QKA TE JU THEM UNE MBETA I SHTANGUAR PA FJAL DHE I HABITUR PA MAS,sepse shum mire na shkojke kjo dashuri..
AQ SHUM ME NDIKUAN OFENDIMET E LINDES SA QE FILLOVA TE MENDOJ SE KJO DASHURI E JONA ISHTE VETEM NJE LOJ E THJESHT.dhe u betova se do te jetoja vetem per hakmarje...
LINDA DITELINDJEN E SAJ E KISHTE FESTUAR ME VALONIN,dhe e kishin lidh besen qe posa te perfundon viti shkollor do te fejoheshin...
ISHTE PERFUNDUAR VITI SHKOLLOR,e keta dy i kishin bere te gjitha pergatitjet per fejes,,
dhe prinderit e valonit kishin vendosur qe fejesa te realizohej ne nje sall shum te madh,DHE KISHTE ARDHUR QE TA REZERVONTE PRKESTREN E QUAJTUR (HAREJA),KU KENGETAR KRYESOR ISHA UNE!!!KETE AS VALONI E AS LINDA NUK E DINTE,,pore as une nuk e dija se eshte mbremja e lindes dhe valonit!!!
MBERINEM NE SALL,DHE NE I BEREM TE GJITHA PERGATITJET DHE PROVAT E FUNDIT ME INSTRUMENTE...
NE MOMENT U AFRUA BABAI I LINDES TE CILIN UNE NUK E NJIHJA DHE NA THA QE TJA NISIM MUZIKES,sepse ne sall do te hynin dy qiftet e lumtura!!!
U HAPEN DYERT KRYESORE DHE TE GJITHE TE PRANISHMIT U NGRITEN NE KEMBE,dhe filluan te duartrokisin!!!une e kisha koken e ulur,dhe per moment kure e ngrita,,,QKA TE SHOH!!!
OHHHHHHHHHHHHHH ZOT AJO ISHTE LINDA ME VALONIN!!!
MU ZBEH FYTYRA DHE NISEN TE ME DRIDHEN KEMBET,,vendosa qe te largohem prej salle,pore shoqeria me insiston sepse nuk kishte kengetar tjeter!!!
u ulen ne tavolinen e fejeses,dhe erdh organi kompetent per ti kurorizuar keta te dy!!!
ata ende nuk me shihnin mua!!!
dhe une vendosa qe ta kendoj nje kenge,e kenga tingellonte keshtu;


NE FEJESEN TENDE E DASHUR ME THIRR
DESHMITAR DO BEHEM NESE KE DESHIRE
KUSH ESHTE KY I HUAJ NESE KUSH TE THOT
NJE MIK I VJETER THUAJ QE DIKUR E KAM NJOHT

TE GJITH KETA NJEREZ QE SOT JAN MBLEDH KETU
TE GJITH DHEMBSHEM JAN DUKE ME SHIQU
E UNE SYT NGA TI FARE SI LARGOJ
DUA TJU THEM E DASHUR SE ENDE TE DASHUROJ

ME KUROR NE KOK NUSOREN KE VESHUR
PA U NDAL E DASHUR NE FYTYR JE TUJ QESHUR
MOS HUMB FARE KOH QITE ME NENSHKRIMIN
PREJ KETI MOMENTI HAROJE KETE JETIMIN


UNE FILLOVA QE TE QAJ,PORE EDHE LINDA GJITHASHTU...VALONI NDONSE U TRANUA KREJT
PORE MBAS SE GJITHASH CEREMONIA FILLOI,DHE AI PERSON KOMPETENT PARA SE TI PYETTE ATA U DREJTUA KAH TE PRANISHMIT DUKE IU PYETUR SE A KISHTE NDONJE KUNDERSHTIM NE LIDHJE ME KETE FEJES?
UNE PO NE ATE MOMENT REAGOVA DHE THASH;POOOOO UNE KAM KUNDERSHTIM!!!!!!
TE GJITHE TE PRANISHMIT U BEFASUAN DHE FILLUAN TE PERSHPERISIN SE ATHUA QKA ISHTE ARSYEJA??
ME PYETI SE QKA ME ISHTE KUNDERSHTIMI?? E UNE U PERGJEGJA NE KETE MENYR;
ZOTERI,,,KJO ZONJUSH NUK KA TE DREJT TE NENSHKRAUAN,,,SEPSE KJO MERITON DHE DUHET TE DENOHET,,,duhet te denohey sepse kjo eshte shkaketare per plagosje,,,KJO KA PLAGOSUR NJE ZEMER PLOTSISHT TE PASTERT,dhe eshte pergjegjse per kete rast,,,
KJO KA LOZUR ME NDJENJET E NJE DASHNORI,dhe kjo eshte qe e ka perfunduar nje dashuri shum te madhe pa kurfar arsyeje,,ESHTE PERGJEGJSE PER TRADHTI,,,sepse e ka tradhtuar nderin e saj dhe nderin e nje te gjori,,MBASI JA KA NDRYSHUAR ATIJ ORIENTIMIN E JETES E KA LENE NE VETMI DHE DUKE VUAJTUR,,,andaj ju lutem zoteri denojeni kete zonjush...
UNE DUKE VAZHDUAR TE FLAS ERDHEN DY VETA DHE PREJ KRIVE ME HODHEN JASHT SALLE..
ATA VAZHDUAN ME CEREMONIN E TYRE ,,,GJERSA UNE ISHA I MBESHTETUR NE XHAMAT E SALLE ,,
PESONI KOMPETENT FILLOI TI PYESTE ATA SE A E PRANOJN BASHKIMIN E ZEMRAVE TE TYRE NE DITET E MIRA DHE TE KEQIJA,,,ndersa une fillova te largohem me tej qe mos ta ndegjoja pergjegjen e tyre...
se pari e pyeti valonin se a e pranon linden per bashkeshorte,,, e valoni u pergjegj JOOO!!!
u ndegjua nje ze i tollovitur ne sall,sepse te gjithe ishin te habitur me kete pergjegje.
lulja u kthye nga valoni dhe e pyeti arsyejen,,e valoni iu pergjegj keshtu;
VRAPO LINDA SHPEJTO TEK AI!!! SEPSE TE GJITHA ISHIN GENJESHTRA
AI NUK ESHTE I FEJUAR DHE AJO VAJZ KA QEN MOTRA E TIJ
ANDAJ ME FAL MUA DHE VRAPO TEK AI,,,
SEPSE E KUPTOVA QE TI ATE ENDE E DASHURON ME GJITHE ZEMER,,,SHPEEEEEJT
LINDA E HUTUAR DHE E GEZUAR VRAPON TEK DASHNORI I VERTET..
UNE MBASI QE ISHA I BUKURLARGUAR NGA SALLA,,,NUK E PASH SE LINDA ME KERKON GJERSA JA NDEGJOVA ZERIN E SAJ
I DASHUR I DASHUR ME PRIT EDHE MUA ,,,NDAL NDAL
U PERQAFUAM DHE KESHTU U BEREM TE LUMTUR GJER NE FUND TE JETES

 

.*´¨ )
¸.•´¸.•´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´ .•´ : (´¸.•*´¯`*•-->>>> … CAJLE.com…
¨˜"º••º°"˜¨¨˜"º••º°"˜¨¨˜"º••º°"˜¨¨¨˜"º••º°"˜¨¨¨˜"° gzimi

Dasmat shqiptare

Martesat e hershme ishin shume te ndryshme nga ideja e sotme e martesave. Paraardhesit tane primitive qendronin bashke per tu mbrojtur dhe per te mbijetuar me shume, sesa per te krijuar lidhje te kuptimshme. Dhe, ne momentin qe numri i tyre ishte i sigurte, njerezit primitive formuan tribu, te cilave u qendronin shume besnike. Disa historiane besojne se martesat e para kane qene grup-martesash, qe duheshin kryer detyrimisht brenda tribuve. Dhe, pak kohe me vone, burrat dhe grate filluan te qendronin bashke dhe formuan familjet e vecanta. Qe nga ajo kohe, martesa nuk kane qene gjithmone nje ngjarje e lumtur. Dhe, pikerisht prej rivalitetit te tribuve, shpeshhere grate dhe femijet grabiteshin ose rrembeheshin. Qe kur brenda tribuve ishte e ndaluar te martoheshe brenda klanit, atehere grate rrembeheshin dhe ishin te detyruara te lidheshin ne martese me te huajt qe i kishin rrembyer. Historianet, i referohen shpesh kesaj periudhe, qe ishte pjese e kohes se eres se marteses me rrembim.

 

cajle.com

 

 

Nusja nga ILIRIDA    "Cuca e Fushes  se Pollogut"

   
   

Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!